فهرست بستن

با روش‌های کاربردی و موثر بازیابی اطلاعات گوشی آشنا شوید • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

بازیابی اطلاعات گوشی، یکی از مواردی است که برای کاربران از اهمیت بسیاری برخوردار است. از آنجا که اطلاعات و دیتاهای مهمی مانند تصاویر، ویدئوها، مخاطبین، پیام‌ها و … روی گوشی‌های هوشمند ذخیره می‌شوند، در صورت بروز مشکلاتی مانند حذف اتفاقی، خرابی سیستم و یا مواردی از این قبیل بازیابی اطلاعات بسیار حیاتی خواهد بود. با توجه به شرایط دستگاه هوشمند شما روش‌های متفاوتی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد. اگر شما هم دغدغه‌ی این موضوع را دارید، با دیجی کالا مگ در راهنمای جامع بازیابی اطلاعات گوشی همراه شوید تا در ابتدا به پاسخ چند سوال پرتکرار و مهم در این زمینه بپردازیم و سپس راه‌های مختلف بازیابی اطلاعات گوشی را با معرفی چند برنامه کاربردی در این رابطه مورد بررسی قرار دهیم.

۷۱,۴۰۰,۰۰۰

تومان

۳۶,۱۵۰,۰۰۰

تومان

تا چه زمانی می‌توان اطلاعات از دست رفته گوشی را بازیابی کرد؟

در پاسخ به این سوال که ریکاوری اطلاعات گوشی سامسونگ، هواوی، شیائومی و سایر برندها تا چه زمانی امکان پذیر است، ابتدا باید اشاره کنیم که زمان در این مقوله نقش بسیار کلیدی را برای کاربران ایفا می‌کند. خوشبختانه در سیستم‌عامل اندروید وقتی که شما اطلاعات خاصی از گوشی خود نظیر فیلم‌ها، عکس‌ها، پیامک‌ها، شماره تلفن‌ها و مواردی از این قبیل را به هر دلیلی از دست می‌دهید، همه‌ی اطلاعات آن‌ها از روی سیستم‌عامل گوشی شما به طور کامل از بین نمی‌رود. در حقیقت سیستم‌عامل اندروید فایل‌های پاک شده‌ی روی حافظه‌ی گوشی را به منزله‌ی فضاهای خالی می‌شناسد و اطلاعات جدید شما را درون آن‌ها ذخیره می‌کند.

به این ترتیب، محل فایل‌های قبلی حذف شده و فایل‌های جدید با اطلاعات جدید جایگزین آن‌ها خواهند شد. این روش از جهتی به کاربران این امکان را می‌دهد که اطلاعات جدید را به راحتی درون حافظه‌ی گوشی هوشمند خود ذخیره کرده و از فضای دیسک خود بهینه استفاده کنند. به طور کلی توانایی بازیابی اطلاعاتی که از دست رفته‌اند، به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها بحث زمان است. این موضوع یعنی که شما برای بازیابی عکس‌های پاک شده از حافظه‌ی داخلی موبایل سامسونگ، شیائومی و … خود باید هر چه‌زودتر دست به کار شوید؛ چرا که اگر مدت زمانی که از دست رفتن داده‌ها می‌گذرد بسیار طولانی باشد، احتمال بازیابی آن‌ها کمتر می‌شود.

همچنین این مقوله به نوع داده‌ای که قصد بازیابی آن را دارید نیز بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از داده‌ها، مانند عکس‌ها و ویدئوها با استفاده از نرم‌افزارهای بازیابی داده به راحتی بازیابی می‌شوند، در حالی که داده‌هایی مانند پیام‌های متنی و تاریخچه تماس‌ها نیاز به روش‌های پیچیده‌تری برای بازیابی دارند. همچنین نوع دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، نیز می‌تواند بر توانایی بازیابی داده‌ها تأثیر بگذارد. برخی از دستگاه‌ها، دارای روش‌های خاصی برای بازیابی داده‌ها هستند، در حالی که در دستگاه‌های دیگر این روش‌ها ممکن است کاربردی نباشد.

با توجه به این عوامل، نمی‌توان به طور قطعی به این سوال پاسخ داد که تا چه زمانی می‌توان برای بازیابی اطلاعات گوشی سامسونگ و شیائومی و سایر برندها اقدام کرد. با این حال، اگر به سرعت اقدام به بازیابی داده‌های خود کنید، احتمال بازیابی موفقیت‌آمیز آن‌ها بیشتر خواهد بود. متاسفانه در این موضوع به هیچ عنوان نمی‌توان ضمانت داد که همه‌ی اطلاعات از دست رفته‌ی شما قابلیت بازیابی شدن دارند. اما در مجموع احتمال این که فایل‌های کم حجم بازیابی شوند بسیار بیشتر از فایل‌های پرحجم و سنگین است و همچنین به طور معمول در موارد زیادی تصاویر بهتر و راحت‌تر از دیگر داده‌ها بازیابی می‌شوند.

به همین دلیل، توصیه می‌شود همیشه از روش‌های پشتیبان‌گیری منظم استفاده کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، مانع از دست رفتن داده‌های مهم خود شوید. همچنین، اگر از گوشی‌های هوشمند به‌روز بهره می‌برید، بهتر است از روش‌های امنیتی مناسبی برای حفاظت از داده‌های خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از رمزگذاری داده‌های خود بهره ببرید تا در صورت گم شدن دستگاه، اطلاعات شما در امان باشد.

آیا بازیابی اطلاعات گوشی بعد از فلش شدن امکان‌پذیر است؟

فلش کردن گوشی به معنای نصب مجدد سیستم‌عامل آن است که ممکن است منجر به از دست رفتن اطلاعات شما شود. اگر پیش از فلش کردن، اطلاعات خود را به صورت منظم پشتیبان‌گیری کرده باشید، می‌توانید پس از فلش کردن، اطلاعات خود را بازیابی کنید. با این حال، اگر پیش از فلش کردن اطلاعات خود را پشتیبان‌گیری نکرده‌اید، بازیابی اطلاعات شما پس از فلش کردن گوشی به مشکل برخورد خواهد کرد.

اما باز هم شانس بازیابی اطلاعات در حالت کلی وجود دارد، چرا که همانطور در بخش بالایی توضیح دادیم پس از پاک شدن اطلاعات گوشی، سیستم‌عامل همه‌ی آن‌ها را پاک نمی‌کند و اگر شما در فاصله‌ی زمانی مناسبی بعد از فلش شدن گوشی اقدام به بازیابی اطلاعات خود کنید، می‌توانید امیدوار باشید که بخشی از اطلاعات مهم شما مجدداً در اختیارتان قرار بگیرد. در بسیاری از موارد، فلش کردن گوشی باعث از دست رفتن تمامی اطلاعات می‌شود و امکان بازیابی اطلاعات پس از فلش کردن، بسیار کمتر است. با این حال، در برخی موارد ممکن است اطلاعات شما با استفاده از نرم‌افزارهای بازیابی داده‌ها قابل بازیابی باشد.

اما این روش‌ها به دلیل پیچیدگی و نیاز به تخصص فنی، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند و نتوانند به طور کامل و دقیق تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. بنابراین، بهترین راه برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات، پشتیبان‌گیری منظم از داده‌های خود است. اگر پیش از فلش کردن، اطلاعات خود را به صورت منظم پشتیبان‌گیری کنید، حتی اگر برخی از فایل‌ها و دیتا‌های شما به صورت اتفاقی نیز پاک شده باشند، شما هیچ نگرانی نخواهید داشت و  به راحتی قادر به بازیابی آن‌ها خواهید بود.

آیا می‌توان بازیابی اطلاعات گوشی شکسته را انجام داد؟

بازیابی اطلاعات گوشی

در پاسخ به این سوال که آیا امکان بازیابی اطلاعات گوشی شکسته و یا آب خورده وجود دارد یا نه باید گفت که به طور کلی بله، چنین امکانی وجود دارد. اما این موضوع تا حد بسیار زیادی به وضعیت و شرایط حادثه و میزان خسارت وارده به گوشی هوشمند شما بستگی دارد. اگر گوشی شما شکسته شده اما هنوز روشن است، می‌توانید از طریق کابل USB آن را به کامپیوتر متصل کرده و با استفاده از نرم‌افزارهای بازیابی داده‌ها، اطلاعات خود را بازیابی کنید.

در صورت روشن شدن گوشی احتمالات دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است که حافظه‌ی داخلی در اثر ضربه یا نفوذ آب آسیب جدی وارد شده باشد و شما نتوانید به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید. اما اگر گوشی شما شکسته شده و خاموش است، احتمالاً باید به یک مرکز خدمات تعمیراتی مراجعه کنید تا در صورت امکان اطلاعات شما را بازیابی کنند. در بسیاری از موارد، تعمیرکاران می‌توانند با استفاده از قطعات جایگزین گوشی شما را تعمیر کنند و یک سری از اطلاعات مهم گوشی شما را بازیابی کنند.

اما در برخی موارد، اگر خسارت وارد شده به گوشی شما بسیار شدید باشد، ممکن است بازیابی اطلاعات عملی انجام نشدنی باشد. برای اینکه اگر در این شرایط قرار گرفته باشید، راه نجاتی برای شما وجود داشته باشد، به شما توصیه می‌کنیم که از پشتیبان‌گیری منظم از داده‌های خود غافل نشوید تا نگرانی از این بابت نداشته باشید.

آیا برای بازیابی اطلاعات گوشی حتماً نیاز به روت کردن آن داریم؟

بازیابی اطلاعات گوشی

در پاسخ به این سوال که برای بازیابی اطلاعات نظیر فیلم‌های پاک شده گوشی سامسونگ، شیائومی و سایر برندها نیاز داریم تا حتما گوشی هوشمند خود را روت کنیم یا نه، باید اشاره کنیم که خیر، الزامی به انجام این کار وجود ندارد. به طور کلی، برای بازیابی اطلاعات گوشی معمولاً نیازی به روت کردن آن نیست. در واقع، روت کردن گوشی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در آن شود و برخی دیتا‌های مهم باقی مانده را نیز از بین ببرد. با این حال، در برخی موارد برای دسترسی به برخی اطلاعات خاص ممکن است نیاز به روت کردن گوشی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، برای دسترسی به فایل‌های سیستمی گوشی که معمولاً در حافظه‌ی داخلی آن قرار دارند، نیاز به دسترسی روت دارید. یا یک سری از برنامه‌های بازیابی اطلاعات برای اینکه بتوانند به همه‌ی دیتا‌های گوشی شما دسترسی داشته باشند و در حافظه گوشی جستجویی عمیق انجام دهند نیاز به روت شدن گوشی دارند. اما با استفاده از یک سری برنامه‌ها برای بازیابی اطلاعات مانند پیام‌ها، عکس‌ها، ویدئوها و اسناد، نیازی به روت کردن گوشی نیست و می‌توانید با بهره‌گیری از آن‌ها این اطلاعات را بازیابی کنید.

آیا پس از ریست فکتوری نیز امکان بازیابی اطلاعات از دست رفته وجود دارد؟

بازیابی اطلاعات گوشی

پس از ریست فکتوری، اطلاعات گوشی به طور کامل پاک شده و به نظر می‌رسد که بازیابی این اطلاعات غیر ممکن است. با این حال، در بسیاری از موارد اطلاعات پاک شده قابل بازیابی هستند. برای بازیابی اطلاعات گوشی شیائومی، سامسونگ و سایر برندها پس از ریست فکتوری، می‌توانید از نرم‌افزارهای بازیابی داده‌ها استفاده کنید. این نرم‌افزارها به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات پاک شده را در صورت امکان بازیابی کنید. با این حال، برای موفقیت در بازیابی اطلاعات پس از ریست فکتوری توجه به یک سری از نکات ضروری است.

اولین نکته این است که باید هر چه سریع‌تر بعد از ریست فکتوری، به بازیابی اطلاعات بپردازید. هر چقدر زمان بیشتری بگذرد، اطلاعات پاک شده به صورت دائمی از حافظه گوشی پاک می‌شوند و بازیابی آن‌ها ممکن نخواهد بود. نکته دوم این است که باید از نرم‌افزارهای بازیابی داده‌ها با کیفیت و معتبر استفاده کنید. نرم‌افزارهای نامعتبر ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در گوشی شما شوند و حتی در برخی موارد منجر به از دست رفتن اندک اطلاعات باقی مانده نیز خواهند شد.

نکته سوم این است که با استفاده از نرم‌افزارهای بازیابی داده‌ها، شما ممکن است تنها بخشی از اطلاعات خود را بازیابی کنید و اطلاعات دیگر را از دست بدهید. بنابراین هیچ تضمینی وجود برای بازگشت اطلاعات وجود ندارد و قبل از انجام ریکاوری نیز با قاطعیت نمی‌توان در مورد اطلاعاتی که بازیابی می‌شوند، اظهار نظر کرد. باز هم برای پیشگیری از چنین مشکلاتی به شما توصیه می‌کنیم که پشتیبان‌گیری منظم از داده‌های خود را پشت گوش نیندازید.

روش‌های بازیابی اطلاعات گوشی

در گوشی‌های هوشمند امروزی، برای جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات، بخشی با عنوان «سطل زباله» وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد فایل‌های پاک شده را بازیابی کنید. در این بخش، فایل‌هایی که به اشتباه پاک کرده‌اید به صورت موقت ذخیره می‌شوند و شما می‌توانید با استفاده از این بخش، آن‌ها را بازیابی کنید. اما این قابلیت در گوشی‌های هوشمند قدیمی وجود ندارد و شما باید برای بازیابی اطلاعات گوشی خود از روش‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، بهره ببرید:

بازیابی اطلاعات گوشی با جمیل (Gmail):

بازیابی اطلاعات گوشی

 

اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که گزینه‌ بکاپ‌گیری (تهیه نسخه پشتیبان) گوگل را در گوشی خود فعال کرده‌اید، احتمالاً خیلی ساده می‌توانید به یک سری از اطلاعات گوشی خود دسترسی پیدا کنید. اگر هم نمی‌دانید که آیا این گزینه برای شما فعال بوده یا نه، توصیه می‌کنیم باز هم این روش را امتحان کنید؛ چرا که برخی از گوشی‌های هوشمند به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهند.

برای بازیابی اطلاعات گوشی پس از ریست فکتوری با استفاده از گوگل، پس از متصل کردن حساب جمیل خود به گوشی، به بخش تنظیمات گوگل بروید. سپس، گزینه «بازیابی اطلاعات» را انتخاب کنید. در این بخش، می‌توانید انواع اطلاعاتی که می‌خواهید بازیابی کنید را انتخاب کنید. این اطلاعات شامل تمام مخاطبین، تقویم، یادداشت‌ها، تنظیمات و … می‌شود. بعد از انتخاب اطلاعات مورد نظر، دکمه «بازیابی» را بزنید و منتظر بمانید تا فرآیند بازیابی انجام شود. پس از اتمام فرآیند بازیابی، اطلاعات شما به حساب جیمیل شما بازگردانده می‌شود و می‌توانید آن‌ها را در گوشی خود مشاهده کنید.

بازیابی اطلاعات گوشی با نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها:

برای بازیابی اطلاعات گوشی هوشمند خود شما می‌توانید به صورت مستقیم اپلیکیشن‌ها روی گوشی خود نصب کرده و یا با نصب یک سری نر‌م‌افزار روی کامپیوتر خود، اطلاعات مهم گوشی خود را در صورت امکان به طور مجدد بازیابی کنید. در ادامه به معرفی و بررسی یک سری نرم‌افزارها برای کامپیوتر و یک سری اپلیکیشن‌ها برای گوشی خواهیم پرداخت تا از بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید.


بهترین نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات گوشی


نرم‌افزار Recuva

بازیابی اطلاعات گوشی

Recuva یک نرم‌افزار بازیابی داده‌های حذف شده برای ویندوز است. این نرم‌افزار توسط شرکت Piriform ساخته شده و به کاربران امکان بازیابی انواع مختلفی از داده‌ها از جمله تصاویر، اسناد، ویدئوها، فایل‌های صوتی و غیره را می‌دهد. Recuva  همچنین قابلیت بازیابی داده‌های حذف شده از دیسک‌های سخت، کارت حافظه، درایوهای USB و سایر رسانه‌های ذخیره‌سازی را داراست. این نرم‌افزار با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌ای که برای بازیابی داده‌های از دست رفته طراحی شده‌اند، به کاربران اجازه می‌دهد تا حتی فایل‌هایی که به نظر می‌رسد برای همیشه از بین رفته‌اند را بازیابی کنند.

مزیت دیگر Recuva این است که به کاربران امکان مشاهده پیش‌نمایش فایل‌های حذف شده را قبل از بازیابی آن‌ها می‌دهد. این قابلیت به کاربران این امکان را می‌دهد تا قبل از بازیابی فایل‌های خود، مطمئن شوند که فایل مورد نظر خود را بازیابی کرده‌اند. اگر اطلاعات مهم شما روی کارت حافظه‌ی جانبی گوشی هوشمندتان بوده، این نرم‌افزار به شما در این زمینه کمک می‌کند، اما اگر روی حافظه‌ی داخلی آن بوده، این نرم‌افزار برای استفاده شما کاربردی ندارد.

بازیابی اطلاعات گوشی

اگر به دنبال استفاده از قوی‌ترین نرم‌افزار ریکاوری گوشی اندروید هستید، Gihosoft Free Android Data Recovery با ویژگی‌های بسیار خوبی که دارد، شما را راضی خواهد کرد. این نرم‌افزار با رابط کاربری ساده و کارآمدی که دارد، به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌های مختلف خود را هم از روی کارت حافظه جانبی و یا حافظه داخلی گوشی خود بازیابی کنید. این برنامه همچنین به شما امکان بازیابی اطلاعات مختلفی نظیر تاریخچه تماس‌ها، مخاطبین، عکس‌ها، ویدئوها، آهنگ‌ها و حتی ویس‌ها را می‌دهد. روند بازیابی اطلاعات با این ابزار کاملاً امن و بدون هیچ گونه خطری برای داده‌های شما است. این ابزار بدون نیاز به روت کردن گوشی هم کار می‌کند، اما برای بهترین کارایی و بازیابی اطلاعات بیشتر، توصیه می‌کنیم که گوشی خود روت کرده و سپس از آن استفاده کنید.

بازیابی اطلاعات گوشی

یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات گوشی با استفاده از کامپیوتر، Disk Drill نام دارد که با قابلیت ریکاوری داده‌های مختلف نظیر تصاویر، ویدئوها، اسناد، فایل‌های صوتی و … با سرعت بالا و کارایی عالی، به کاربران این امکان را می‌دهد تا اطلاعات خود را بازیابی کنند. نسخه‌ی مک این نرم‌افزار می‌تواند اطلاعات حذف شده را مستقیماً از حافظه داخلی یا کارت SD ریکاوری گوشی شما کند، این  در حالی است که نسخه ویندوز آن به ریکاوری کارت SD محدود می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید از قابلیت‌هایی نظیر Backup Vault، Recovery Drive و S.M.A.R.T. Monitoring نیز بهره ببرید.


بهترین اپلیکیشن‌ها بازیابی اطلاعات گوشی


اپلیکیشن Dr.Fone

بازیابی اطلاعات گوشی

اگر به دنبال بهترین اپلیکیشن برای بازیابی اطلاعات گوشی خود هستید، Dr.Fone، یکی از محبوب‌ترین اپ‌های اندروید و iOS در این زمینه به شمار می‌رود. این اپلیکیشن قابلیت بازیابی داده‌های مختلف نظیر تصاویر، ویدئوها، پیام‌ها، تماس‌ها، اسناد، فایل‌های صوتی و … را دارد و این کار را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام می‌دهد. همچنین، Dr.Fone دارای قابلیت‌هایی نظیر Backup & Restore، Screen Recorder، Phone Transfer، Phone Manager و … نیز است و توانایی اسکن عمیق حافظه دستگاه برای کاهش ضریب خطا را نیز دارد.

دانلود از گوگل پلی

 

اپلیکیشن EaseUS MobiSaver

بازیابی اطلاعات گوشی

اپلیکیشن EaseUS MobiSaver، یکی از کارآمدترین اپ‌ها بازیابی اطلاعات در گوشی‌های اندرویدی است که به طور عمیق حافظه‌ی گوشی هوشمند را اسکن کرده و فایل‌های پاک شده را برمی‌گرداند. این اپ به شما امکان جستجوی دیتاها بر اساس اسم فایل، نوع فایل و تاریخ فایل‌ها را نیز می‌دهد و حتی شما می‌توانید قبل از بازگردانی اطلاعات پیش‌زمینه‌ای از آن‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهید. برای بازگردانی اطلاعات با حجم زیاد نیاز به روت کردن گوشی خود خواهید داشت.

دانلود از گوگل پلی

اپلیکیشن FindMyPhoto

Phone Recovery

اگر به طور ویژه به دنبال بازیابی عکس‌های پاک شده از گوشی خود را دارید، اپلیکیشن FindMyPhoto خیلی ساده و آسان این کار را برای شما انجام می‌دهد. این اپلیکیشن به طور دقیق حافظه‌ی داخلی و سپس کارت حافظه‌ی جانبی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و تنها به چند دقیقه نیاز دارد تا اطلاعات شما را بازگرداند. این اپلیکیشن رایگان در گوگل پلی در دسترس قرار دارد.

دانلود از گوگل پلی

منبع: softwaretestinghelp

۷۱,۴۰۰,۰۰۰

تومان

۳۶,۱۵۰,۰۰۰

تومان

سوالات متداول

آیا می‌توان اطلاعات از دست رفته‌ی گوشی را بازیابی کرد؟

بله. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

آیا بازیابی اطلاعات گوشی آب خورده امکان پذیر است؟

پاسخ به این سوال بستگی به وضعیت گوشی شما دارد و شما باید آن را به تعمیرکار متخصص ببرید.

آیا با بازیابی اطلاعات گوشی، همه‌ی فایل‌های پاک شده بر می‌گردد؟

هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد.

بهترین اپلیکیشن برای بازیابی اطلاعات گوشی کدام است؟

اپلیکیشن Dr.Fone، یکی از بهترین‌ها در این زمینه به حساب می‌آید.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *